179k views
0 votes
It costs $36.7 to fill up your tank which holds 16 gallons find the price per gallon to filly your gas tank up round to the nearest cent

2 Answers

0 votes

Answer:

$2.29/galloon

Explanation:

Simply divide the cost by amount of galloons $36.7/16 = $2.29/gal

User Stuart Hallows
by
4.8k points
3 votes
i think it’s $2.25 per gallon
User Divya Motiwala
by
5.2k points