menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Chris pays $19.60 for a packof 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
asked
Mar 15, 2021
230k
views
4
votes
Chris pays $19.60 for a packof 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Mathematics
college
Leonz
asked
by
Leonz
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:$4.90
Explanation:
William Komp
answered
Mar 20, 2021
by
William Komp
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 13, 2022
121k
views
Sara is shopping at staples and brought the following items. 6 folders for $0.25 each 2 boxes of pencils for $2.99 each 1 packof 3notebooks for $3.75 How much did Sara spend?
Nikita Sivukhin
asked
Sep 13, 2022
by
Nikita Sivukhin
7.7k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
121k
views
asked
Apr 15, 2023
55.5k
views
Red Ribbon Week starts Friday. If the average smoker pays $8.25 for packof cigarettes and smokes 1.5 P(packs per day). Using the equationC=8.25PT, determine how much does that smoker spend on cigaretteseach
PhilE
asked
Apr 15, 2023
by
PhilE
7.7k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
55.5k
views
asked
Sep 19, 2020
65.2k
views
Chris pays $24.30 for a pack of 9 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Gavin Thornton
asked
Sep 19, 2020
by
Gavin Thornton
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
65.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org