20.2k views
3 votes
Organic milk costs $2.52 per half gallon. At this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?

by multiplying $2.52 by 4
by dividing $2.52 by 4
by finding the unit price and multiplying it by 4
by finding the unit price and dividing it by 4

User Fanda
by
7.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

A by multiplying 2.52 by 4

Explanation:

Have a great day!

User Zvonimir Peran
by
7.9k points

No related questions found