59.4k views
1 vote
3. If a 6-pack of soda costs 6 dollars, what is the cost of each soda? What is 1 point

the unit rate?
$0
$1
$3
$6

User Westink
by
6.9k points

2 Answers

5 votes
The answer is $1 because 6/6 = 1
User Spig
by
7.5k points
2 votes
Unit rate is items/dollars

6 sodas/6 dollars = 1

1 soda/dollar

$1
User Jack The Lesser
by
7.6k points