72.9k views
3 votes
The average business traveler spends almost $50 per day. Mary O'Sullivan spent the following yesterday: dinner, $21.50; lunch, $10.58; breakfast, $5.88; tips, $7.51; and taxes, $2.95. How much was she under the average?

1 Answer

4 votes

Explanation:

50=average

then to find how much she spent we would do

$21.50+$10.58= 32.08

and then

$5.88+$7.51= 13.39

and then we add them both together

$32.08+13.39= 45.49

User Diego Malone
by
7.7k points