menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
You volunteer to go to the store to buy breakfast for the family reunion. A dozen eggs cost $2.40. What is the unit price (the price per egg)?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
You volunteer to go to the store to buy breakfast for the family reunion. A dozen eggs cost $2.40. What is the unit price (the price per egg)?
asked
Apr 14, 2021
25.4k
views
4
votes
You volunteer to go to the store to buy breakfast for the family reunion. A dozen eggs cost $2.40.
What is the unit price (the price per egg)?
Mathematics
high-school
Alan Orozco
asked
by
Alan Orozco
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
There’s 12 eggs in a dozen. To find the unit price, just divide $2.40 by 12. This gives you a final answer of 20¢ per egg.
Kantianethics
answered
Apr 19, 2021
by
Kantianethics
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 18, 2020
39.4k
views
Shirley manages alumni relations for a local college and has been asked to help the volunteer planning committee organize their upcoming 10-year reunion. There are about 5,000 alumni in the class and the
Kevin Viggers
asked
Mar 18, 2020
by
Kevin Viggers
7.8k
points
Social Studies
high-school
1
answer
4
votes
39.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org