25.4k views
4 votes
You volunteer to go to the store to buy breakfast for the family reunion. A dozen eggs cost $2.40.

What is the unit price (the price per egg)?

1 Answer

4 votes
There’s 12 eggs in a dozen. To find the unit price, just divide $2.40 by 12. This gives you a final answer of 20¢ per egg.
User Kantianethics
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories