Answer:mole fraction of KCl = 0.18
Step-by-step explanation:
no of moles of KCl = Mass/Molar mass
where mass (weight) of KCl = 200.0g
molar mass of KC1= 74.6g/mol
= 200/74.6 = 2.68 moles
no of moles of H2O = Mass/Molar mass
where mass (weight) of water = 215.0g
molar mass of water = 18.0g/mol
= 215/18 = 11.94moles
mole fraction of KCl = no of moles of KCl/(no of moles KCl + no of moles of H2O(water))
= 2.68/(2.68+ 11.94)
= 2.68/14.62 = 0.18