Answer:
The final velocity is 60m/s
Step-by-step explanation:
This problem is on motion
given that
acceleration a= 12m/s^2
time t= 5 seconds
the initial velocity u=0 m/s
we can use the expression
v=u+at
to solve for the final velocity
v=0+12*5
v= 60m/s
The final velocity is 60m/s