7.9k views
1 vote
A car was traveling at a velocity of 8 m/s and then accelerated at a rate of 5 m/sr^2, reaching a velocity of 85 m/s. How far did the car travel at this acceleration rate?

User Holm
by
7.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

716.1 m

Step-by-step explanation:

A car was travelling at a velocity of 8m/s

It accelerated at 5m/s^2

It finally reached a velocity of 85m/s

The distance can be calculated by applying the fourth equation of motion

V^2= U^2 +2as

V= 85m/s

U= 8m/s

a= 5m/s^2

85^2= 8^2 + 2(5)(s)

7225= 64 + 10s

7225-64= 10s

7161=10s

s= 7161/10

= 716.1 m

Hence the car travelled at a distance of 716.1 m

User Nguyen Kien
by
6.5k points