209k views
1 vote
Gold is often used with other metals, such as copper and zinc, to make jewelry. Approximately 58% of the mass of a certain 40 gram necklace is gold. The density of gold is 19.3 grams per cubic centimeter. What is the volume of gold, to the nearest tenth of a cubic centimeter, in the necklace

User Save
by
7.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

1.2 cm³.

Step-by-step explanation:

The following data were obtained from the question:

Mass of neckl = 40 g

Density of gold = 19.3 g/cm³

Volume of gold =..?

Next, we shall determine the mass of the gold in the necklace.

From the question given above, we were told that 58% of the mass of the necklace is gold. Thus, we can obtain the mass of the gold in the necklace as follow:

Mass of neckl = 40 g

Mass of gold =?

Mass of gold = 58% × 40

Mass of gold = 58/100 × 40

Mass of gold = 23.2 g

Therefore, the mass of the gold in the necklace is 23.2 g

Finally, we shall determine the volume of the gold in the necklace as follow:

Density of gold = 19.3 g/cm³

Mass of gold = 23.2 g

Volume of gold =..?

Density = mass /volume

19.3 = 23.2/Volume

Cross multiply

19.3 × Volume = 23.2

Divide both side by 19.3

Volume = 23.2 / 19.3

Volume of gold = 1.2 cm³

Therefore, the volume of the gold in the necklace is 1.2 cm³

User Bere
by
7.4k points