2.6k views
4 votes
Shop-mart makes an offer price of $8 for 2 packs of raspberries. What amount will a customer

pay for 12 packs of raspberries?

User Skataben
by
5.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$48

Explanation:

it's $8 for 2 packs of raspberries. if you multiply that by 6, you get 12 packs for $48

User Monojohnny
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.