187k views
0 votes
PLEASE HELP ASAP PLEASE ! balance and a graduated

cylinder are used to
determine the density of a
mineral sample. The
sample has a mass of 14.7
g and a volume of 2.2 cm3.
What is the density of the
mineral sample?
A 0.15 g/cm
B 32 g/cm
C 18 g/cm
D 13 g/cm

User Amrhassan
by
6.5k points

1 Answer

1 vote

Step-by-step explanation:

The density of a substance can be found by using the formula


density = (mass)/(volume) \\

From the question

mass = 14.7 g

volume = 2.2 cm³

The density is


density = (14.7)/(2.2) \\ = 6.6818181...

We have the final answer as

6.68 g/cm³

Hope this helps you

User Hushme
by
7.9k points