142k views
19 votes
At the market you can buy 5 bags of apples for 23.60 At the orchard you can get 7 bags of apples for 32.76. Which is better deal

User Shantanu
by
4.8k points

1 Answer

7 votes

Answer:

Orchard

Explanation:

To compare two different price points, it's best to simplify the cost by reducing each cost to how much *one* bag would cost. In this case, the totals would be:

$23.60/5 bags = $4.72 for 1 Bag

$32.76/7 bags = $4.68 for 1 Bag

In this case, the orchard is slightly less per bag than it is at the market

User Joseph Juhnke
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.