162k views
1 vote
A gallon of gas cost $2.16. Rob buys 13.5 gallons of gas. How much did he pay?

2 Answers

4 votes
Rob spent $29.16 on gas. You get this by multiplying the amount a gallon of gas costs by the amount of gallons he bought. 2.16 x 13.5 = 29.16
User Laszlo Valko
by
7.7k points
2 votes

Answer:

$29.16

Explanation:

Each gallon of gas is $2.16.

13.5 gallons of gas is 2.16 (13.5) = $29.16.

User EBehbahani
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories