5. A store sells bags of pecans for $3.00, bags of walnuts for $3.50, and bags of almonds for $4.00. One day, 15
bags of nuts were sold, and $53 was earned for the sales. Two more bags of walnuts were sold than pecans.
Write a system of equations to represent this situation, define your variables, and then solve the system using
substitution. How many bags of each type of nuts were sold?