197k views
4 votes
Miracle sells 28 dozens of donuts on Wednesday. Each dozen cost $18. How much is one

donut?
2

1 Answer

6 votes

Answer:

$1.5

Explanation:

if each dozen cost $18, we need to divide.......18/12........because 12 is a dozen.

18/12 = 1.5

User Evanb
by
6.4k points