menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
3. Which is the better buy? Find the unit rate $2.99 for 6 candles $4.49 for 9 candles $5.99 for 12 candles $3.49 for 3 candles
asked
Sep 16, 2021
165k
views
1
vote
3. Which is the better buy?
Find the unit rate
$2.99 for 6 candles
$4.49 for 9 candles
$5.99 for 12 candles
$3.49 for 3 candles
Mathematics
college
Slinkhi
asked
by
Slinkhi
5.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
$2.99 for 6 candles is the better buy
$2.99 for 12 candles will give you $5.89
Dickie
answered
Sep 21, 2021
by
Dickie
6.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.7m
answers
Other Questions
Solve for y in terms of x. 2/3y - 4 = x y = x + 6 y = -x + 4 y = -x + 6 y = x + 4
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Use the normal model n(11371137,9696) for the weights of steers. a) what weight represents the 3737thth percentile? b) what weight represents the 9999thth percentile? c) what's the iqr of the weights
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org