165k views
1 vote
3. Which is the better buy?

Find the unit rate
$2.99 for 6 candles
$4.49 for 9 candles
$5.99 for 12 candles
$3.49 for 3 candles​

User Slinkhi
by
5.7k points

1 Answer

0 votes
$2.99 for 6 candles is the better buy
$2.99 for 12 candles will give you $5.89

User Dickie
by
6.1k points