36.0k views
0 votes
3. Which is the better buy?

Find the unit rate
$2.99 for 6 candles
$ $4.49 for 9 candles
$5.99 for 12 candles
$3.49 for 8 candles​

User PureW
by
8.4k points

2 Answers

5 votes

Answer:

3.49 for 8 candles

Explanation:

2.99/6=.49833

4.49/9=.49888

5.99/12=.49916

3.49/8=.43625

User Rajaram Shelar
by
7.8k points
2 votes

Unit rate is total price divided by quantity. This gives you the cost for 1 item.

Unit costs:

2.99 / 6 = 0.4983 each

4.49 / 9 = 0.4988 each

5.99 / 12 = 0.4991 each

3.49 / 8 = 0.4362 each

The Best Buy would be the one with the lowest unit price.

The Best Buy would be 3.49 for 8 candles.

User Nsgocev
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories