126k views
18 votes
A 3-yard roll of waxed paper costs $9.81. What is the price per foot?

User Barbosa
by
4.8k points

1 Answer

9 votes

Answer:

1.09

Explanation:

9.81÷3=3.27 This shows the cost of 1 yard

3.27÷3= 1.09 since theres 3 feet in a yard, when you divide by 3 it shows how much 1 foot costs

User Goran Siriev
by
4.5k points