135k views
4 votes
An astronaut has a momentum of 280 kg and travels 10 m/s. what is the mass of the astronaut?

User Suk
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The answer is

28 kg

Step-by-step explanation:

The mass of an object given it's momentum and velocity / speed can be found by using the formula


m = (p)/(v) \\

where

m is the mass

p is the momentum

v is the speed or velocity

From the question

p = 280 kg/ms

v = 10 m/s

The mass of the object is


m = (280)/(10) = 28 \\

We have the final answer as

28 kg

Hope this helps you

User Rashedul Islam
by
6.4k points