9.6k views
0 votes
What it is unit cost?

User Christen
by
8.1k points

2 Answers

0 votes

Answer:

need more info

Explanation:

User Streak
by
7.5k points
6 votes

Answer:

The "Unit Price" (or "unit cost") tells you the cost per liter, per kilogram, per pound , of what you want tp buy

----

Example : Just divide the cost by the quantity: Example: 1 liters for $3.80 is $3.80/2 liters = $1.90 per liter.

Hope it Helps :) !!

User Davidavr
by
9.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories