38.4k views
4 votes
Lynn paid $12.21 for ribbon. The cost per yard was $1.48.
How many yards did she get?

2 Answers

2 votes
There are 3 ways you can solve this.
1: You have a price for every 3 yards, you have a total purchase of 24 yards. You can either figure out the price for 1 yard and multiply that by 24. Or you can divide 24 by 3 to find out how many sets of 3 yards Lynn bought.

2: If you try to find the price for 1 yard. We have the price for 3 yards is 6.33 so 3 yards = 6.33 We divide each side by 3 and we get y=2.11 so 1 yard is $2.11. Lynn bought 24 yards so we need to multiply the price for 1 yard by 24, so 2.11 times 24 = $50.64.

3: Let’s solve it now by figuring out how many sets of 3 yards Lynn bought and figuring out the price form there. So, we know the price is for every 3 yards. 24 is divisible by 3 and equals 8. So Lynn bought 8 sets of 3 yards of ribbon. 8 sets at a price of 6.33 per set. We now multiply the set price by the number of sets. 8 times 6.33 = $50.64.

Notice the answers are the same, we just went about finding them in different ways.
User Exebook
by
8.9k points
4 votes

Answer:

8.25 yards of ribbon

Explanation:

All you have to do is divide the prices and then you get the amount of ribbon she bought

Lynn paid $12.21 for ribbon. The cost per yard was $1.48. How many yards did she get-example-1
User Gdub
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories