Answer:
17.84 m/s.
Step-by-step explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Angle of projection (θ) = 25°
Maximum height (H) reached = 2.9 m
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²
Initial velocity (u) =..?
Thus, we can obtain the initial velocity of the lure as follow:
H = u² sine² θ /2g
2.9 = u² × (sine 25)² / 2×9.8
2.9 = u² × (0.4226)²/19.6
Cross multiply
u² × (0.4226)² = 2.9 × 19.6
u² × (0.4226)² = 56.84
Divide both side by (0.4226)²
u² = 56.84/(0.4226)²
u² = 318.27
Take the square root of both side
u = √318.27
u = 17.84 m/s.
Therefore, the initial velocity of the lure is 17.84 m/s.