227k views
10 votes
a satellite moves in a circular orbit around the earth at a speed of 5000 ms. determine the satellites altitude above the earths surface​

1 Answer

10 votes

Answer:

G M m / R^2 = m v^2 / R centripetal force = force of attraction

R = G M / v^2 radius of satellite orbit

R = 6.67E-11 * 5.98E24 / 5000^2

R = 6.67 * 5.98 / 25 * 10^7 m = 1.60 * 107 m = 16 * 10^6 m

Radius of earth = 6.37 * 10^6 m

H = R - r = (16 - 6.4) * 10^6 m = 9.6 * 10^6 m

User Hainabaraka
by
7.1k points