Answer:
The answer is 2.52 g/mL
Step-by-step explanation:
The density of a substance can be found by using the formula

From the question
mass of object = 15.9 g
volume = final volume of water - initial volume of water
volume = 56.3 - 50 = 6.3 mL
It's density is

We have the final answer as
2.52 g/mL
Hope this helps you