199k views
2 votes
A box of 21 holiday cards sells for $3.99. What is the unit price per card?

$0.02
$0.19
$3.78
$5.26

User Odalys
by
6.9k points

2 Answers

2 votes
0.19 since it’s a decimal it’s kinda easy to work with them if it’s in a improper fraction
User ItMaxence
by
6.5k points
5 votes
$0.19 because if you divide 3.99 by 21 you get 0.19
User Jalogar
by
7.8k points