159k views
0 votes
If you purchased 5 apples for $2.99 what is the cost per apple

2 Answers

3 votes

Answer:

$0.60

Explanation:

If you divide 2.99 by 5 you'll get 0.598

Now, you have to round it. 59 → 60

we take out the 8, and we are left with 0.60

Hope it helps! ^^

User Shankar Pandala
by
4.0k points
5 votes

Answer:

0.60 cents per apple

Explanation:

just because

User NonameSL
by
4.9k points