93.3k views
16 votes
You had $21 to spend on eight notebooks. After buying them you had $5. How much did each notebook cost?

User Vrinda
by
8.8k points

2 Answers

12 votes
Each notebook cost $2
User Tholle
by
7.6k points
14 votes

Answer:

each notebook costs $2

Explanation:

21-5=16/8=$2

User Mohammed Mahmoud
by
8.2k points

Related questions

1 answer
2 votes
187k views
1 answer
4 votes
105k views
2 answers
3 votes
230k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories