menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
You had $21 to spend on eight notebooks. After buying them you had $5. How much did each notebook cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
You had $21 to spend on eight notebooks. After buying them you had $5. How much did each notebook cost?
asked
Jul 28, 2023
93.3k
views
16
votes
You had $21 to spend on eight notebooks. After buying them you had $5. How much did each notebook cost?
Mathematics
college
Vrinda
asked
by
Vrinda
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
12
votes
Each notebook cost $2
Tholle
answered
Jul 30, 2023
by
Tholle
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
14
votes
Answer:
each notebook costs $2
Explanation:
21-5=16/8=$2
Mohammed Mahmoud
answered
Aug 2, 2023
by
Mohammed Mahmoud
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 15, 2017
187k
views
John had $21 to spend on 2 notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?
Jamiebarrow
asked
Feb 15, 2017
by
Jamiebarrow
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
187k
views
asked
Jun 6, 2017
105k
views
Mofor had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?
Jeyko
asked
Jun 6, 2017
by
Jeyko
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
105k
views
asked
Mar 21, 2018
230k
views
4. Molly had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?
Pgk
asked
Mar 21, 2018
by
Pgk
8.2k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
230k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org