132k views
0 votes
A car driving on a straight track accelerates at a rate of 3.2 m/s2 for 14 s. If the initial velocity of the car was 5.1 m/s, and its initial position was 0 m, what is its final position?

User Wkl
by
7.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The data we have is:

The acceleration is 3.2 m/s^2 for 14 seconds

Initial velocity = 5.1 m/s

initial position = 0m

Then:

A(t) = 3.2m/s^2

To have the velocity, we integrate over time, and the constant of integration will be equal to the initial velocity.

V(t) = (3.2m/s^2)*t + 5.1 m/s

To have the position equation, we integrate again over time, and now the constant of integration will be the initial position (that is zero)

P(t) = (1/2)*(3.2 m/s^2)*t^2 + 5.1m/s*t

Now, the final position refers to the position when the car stops accelerating, this is at t = 14s.

P(14s) = (1/2)*(3.2 m/s^2)*(14s)^2 + 5.1m/s*14s = 385m

So the final position is 385 meters ahead the initial position.

User Henryn
by
6.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.