menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Four bottles of Gatorade cost $3.88. Find the unit price of each bottle.
asked
Apr 4, 2021
94.7k
views
3
votes
Four bottles of Gatorade cost $3.88. Find the unit price of each bottle.
Mathematics
high-school
Nikhil Sharma
asked
by
Nikhil Sharma
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:0.97
Explanation:
Be cause you just divide
Dogenpunk
answered
Apr 11, 2021
by
Dogenpunk
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 22, 2022
146k
views
A case of Gatorade at Sam's Club is priced at $12.94. If there are 24 bottles in a case, what is the approximate cost per bottle?
Swydell
asked
May 22, 2022
by
Swydell
8.3k
points
Mathematics
college
2
answers
5
votes
146k
views
asked
Dec 13, 2023
183k
views
3) The football team needs to buy Gatorade for Saturday's big game. They have two options. The first option is they can buy it pre-made in 48 ounce bottles for $3.84 for each bottle. Or they can buy packets
Tanj
asked
Dec 13, 2023
by
Tanj
8.6k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
183k
views
asked
Nov 7, 2019
113k
views
Melissa and Doug are preparing coolers of drinks to provide for runners at the track meet. They have 54 bottles of Gatorade and 81 bottles of water. They would like each cooler to have the same number
Jojo Tutor
asked
Nov 7, 2019
by
Jojo Tutor
8.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
113k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org