A girls' softball team is raising money for uniforms and travel expenses. They are selling flats of bedding plants for $12.00 and hanging baskets for $27.00. They hope to sell three times as many flats of bedding plants as hanging baskets. If they do, their total revenue will be $6300. How many flats of bedding plants do they hope to sell?