65.6k views
5 votes
Jacob needs 48oz of tomatoes for spaghetti sauce. He is choosing between the two brands shown. Explain how Jacob can determine which is the better value.

Brand A

8oz for $2.99

Brand B

16oz for $4.99

2 Answers

1 vote

Answer:

Sample response:

Jacob could compare the unit rates of cost per ounce. The unit rate that is less per ounce is the better deal.

Explanation:

User Davebowker
by
4.6k points
3 votes
Brand A has sauce for 3$ and 8oz. Brand B has sauce for 5$ and 16oz. Brand B is a better options because If you get Brand A it will be 6$ for 16oz cans. You get one dollar off if Jacob gets Brand B.
User Mmarion
by
5.6k points