Answer:
v = 33.8 m/s
Explanation:
Given that,
The initial velocity of the truck, u = 0
Acceleration of the truck, a = 3.6 m/s²
Time, t = 9.4 s
We need to find the car's final velocity. Let v is the final velocity.
Using equation of kinematics as follows :
v = u +at
Since, u = 0

Hence, the final velocity of the car is 33.8 m/s.