38.1k views
1 vote
A bakery sells 10 peanut butter cookies for a total of $7.00. Find the unit rate​

1 Answer

3 votes

Answer: $0.70 per cookie

Which is the same as saying 70 cents per cookie

=============================================================

Step-by-step explanation:

The unit rate is the cost of one cookie. The term "unit" means "one".

10 cookies = 7 dollars

10/10 cookies = 7/10 dollars ...... divide both sides by 10

1 cookie = 0.70 dollars

Since one cookie costs $0.70, the unit rate is $0.70 per cookie or you can say 70 cents per cookie.

User Lila Viollette
by
6.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.