233k views
1 vote
Answer plz!!!!! 30 points!!!! A teacher spent $259.20 on classroom

supplies. This was 80% of the total classroom
budget. How much was the total budget?

User Bhakta
by
7.6k points

2 Answers

0 votes

Answer:

324$

Explanation:

259,20$.......80%

X....................100%

x=259,20×100:80

x=25.920 :80

x=324 $

User Kevin Tanudjaja
by
6.9k points
4 votes
0.8x = $259.20
x = $324

Therefore, the total budget was $324
User Salman Hasrat Khan
by
6.6k points