47.3k views
22 votes
A wave travels at 18 m/s and has a wavelength of 3 meters. What is the frequency of the wave?

User Lashone
by
7.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

0.1667Hz

Step-by-step explanation:

by explanation frequency is given by 1/time

after carrying out the calculation of time we can easily get frequency.

time=speed/distance

=18/3

=6s

but frequency=1/time

hence=1/6

=0.1667hertz

User HusseinB
by
6.4k points