42.1k views
3 votes
The formula h = 120t - 16t
^(2) gives the height h in feet of an object t seconds after it is shot upward from Earth’s surface with an initial velocity of 120 ft per second. What will be the height of the object after 6 seconds?

The formula h = 120t - 16t^(2) gives the height h in feet of an object t seconds after-example-1

1 Answer

3 votes

Answer:

C

Explanation:

So we have the function:


h(t)=120t-16t^2

Where h(t) measures the height after t seconds.

To find the height of the object after 6 seconds, substitute 6 for t. So:


h(t)=120(6)-16(6)^2

Evaluate. Square:


h(t)=120(6)-16(36)

Multiply:


h(6)=720-576

Subtract:


h(6)=144

So, the height after six seconds of the object is 144 ft.

Our answer is C.

User Aphenine
by
7.5k points