53.7k views
1 vote
Can somebody help me with number four plz

Can somebody help me with number four plz-example-1

1 Answer

1 vote

Explanation:

3.

$30.32/8 = $3.79 per gallon

4. (a)

Weight of single gallon = 41.7/5 = 8.34 pounds

(b)

Weight of 70 gallons = 70*8.34 =

583.8 pounds

User Mayank Pathak
by
4.9k points