Explanation:
3.
$30.32/8 = $3.79 per gallon
4. (a)
Weight of single gallon = 41.7/5 = 8.34 pounds
(b)
Weight of 70 gallons = 70*8.34 =
583.8 pounds
5.1m questions
6.7m answers