47.5k views
1 vote
How much ground do you travel if you travel for 161.65 seconds at a speed of 58.01

User Grdryn
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

Step-by-step explanation:

Hey there!

Given,

Speed (s)= 58.01m /s

Time (t) = 161.65s

Now, Using distance formula.


d = s * t

Put all values.


d = 58.01 * 161.65

Multiply them.


d = 9377.3166m

Therefore the distance is 9377.31m.

Hope it helps..

User Quality Catalyst
by
7.4k points