menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 15-ounce package of pistachios cost 5.99. What is the cost per ounce?
asked
Dec 22, 2021
140k
views
3
votes
A 15-ounce package of pistachios cost 5.99. What is the cost per ounce?
Mathematics
college
DaveFar
asked
by
DaveFar
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
$0.39
Explanation:
39¢
5.99 ÷ 15 = 0.39
JustWe
answered
Dec 27, 2021
by
JustWe
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 22, 2024
66.6k
views
A 13-ounce package of pistachios costs $5.99. What's the unit rate?
Noemie
asked
Oct 22, 2024
by
Noemie
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
66.6k
views
asked
Dec 26, 2016
68.7k
views
A 13-ounce package o pistachios costs $5.99.What is the unit rate?
Hongzhi WANG
asked
Dec 26, 2016
by
Hongzhi WANG
8.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
68.7k
views
asked
Apr 6, 2017
51.3k
views
Find the unit rate of a 13 ounce package of pistachios costs 5.99
Matt Runion
asked
Apr 6, 2017
by
Matt Runion
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
51.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org