180k views
11 votes
It costs $3.99 for 32 fl. oz. of soda. What is the unit rate?

1 Answer

9 votes

Answer:= 0.124688 oz per fl

Explanation:

This is a fraction equal to

3.99 oz ÷ 32 fl

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 32

3.99 oz ÷ 32

32 fl ÷ 32

=

0.124688 oz

1 fl

=

0.124688 oz

fl

= 0.124688 oz pe

User Dstibbe
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories