85.8k views
4 votes
An 8-pound bag of cement costs $12.73. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

User Bill P
by
5.6k points

2 Answers

0 votes

Answer:

$1.60

Explanation:

12.73÷8 = 1.59125

(1.59 rounded is 1.60)

User Rod Lima
by
6.0k points
0 votes

Answer:

$1.59 per lb

Explanation:

What is a "unit price" depends on the unit of interest. Unit price tags on the shelf in a store are supposed to aid a shopper in determining the best value. In the situation described here. possible unit prices are ...

cost per bag

cost per pound

__

Obviously, the cost per bag is ...

($12.73)/(1 bag) = $12.73 per bag

The cost per pound will be ...

($12.73)/(8 lb) = $1.59125 /lb ≈ $1.59 per lb

User Crasher
by
5.0k points