68.4k views
3 votes
Jan buys x pounds of apples for $6. The apples cost $2 per pound. The cost can be modeled

by the equation 2.x = 6. Plot a point on the number line to represent the value of x.

User Sark
by
5.8k points

1 Answer

4 votes
3 because 3 times 2 =6
User DeadChex
by
6.3k points