menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound? $12.80 $31.20 $38.40 $115.20
asked
Dec 2, 2021
68.5k
views
2
votes
Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?
$12.80
$31.20
$38.40
$115.20
Mathematics
college
Rroche
asked
by
Rroche
5.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
12.80 per pound!
Hope this helped you out!
Pdvries
answered
Dec 4, 2021
by
Pdvries
5.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
12.80 per pound. Hope that helps.
William Seiti Mizuta
answered
Dec 7, 2021
by
William Seiti Mizuta
4.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.4m
answers
Other Questions
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org