68.5k views
2 votes
Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?

$12.80
$31.20
$38.40
$115.20

User Rroche
by
5.3k points

2 Answers

1 vote
12.80 per pound!
Hope this helped you out!
User Pdvries
by
5.2k points
1 vote
12.80 per pound. Hope that helps.