222k views
1 vote
Montrell went to the store to purchase a bag of flamin' hot Cheetos. One bag of chips was $3.39 for 9 oz. What is the unit rate?

User Marilyn
by
7.7k points

2 Answers

7 votes

Answer:

$0.37 per oz

Explanation:

User Shireef Khatab
by
8.9k points
4 votes

Answer:

$0.37 per oz

Explanation:

Unit rate

9 oz costs $3.39 and 1 oz of chips cost:

  • $3.39/9 = $0.37 per oz of chips
User Idz
by
8.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories