159k views
5 votes
Help please and explain

Help please and explain-example-1
User Vanya
by
8.2k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Hi there!

Your answers are:

As the pizza size increases, the topping price increases and the base price increases

The small pizza:

Base price: $9.49

Price per topping: $1.39

The medium pizza:

Base price: $11.49

Price per topping: $1.59

The large pizza:

Base price: $13.49

Price per topping: $1.79

The XL pizza:

Base price: $15.49

Price per topping: $1.99

Explanation:

small:

15.05- 12.27 = 2.78 for TWO toppings

2.78/ 2 = 1.39$ per 1 topping

12.27 - 2.78 = 9.49$ for a plain pizza

medium:

17.85-14.67 = $3.18 for TWO toppings

3.18/2 = $1.59 per 1 topping

14.67- 3.18= $11.49 for plain pizza

large:

20.65-17.07= $3.58 for TWO toppings

3.58/ 2 = $1.79 per 1 topping

17.07- 3.58= $13.49 for plain pizza

xl:

23.45- 19.47= $3.98 for TWO toppings

3.98/2 = $1.99 per 1 topping

19.47- 3.98 = $15.49

I hope this makes sense! Let me know if you need clarification!

User JoeDanger
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories