94.6k views
3 votes
Which is a unit rate?

15 miles per gallon
5 pounds in 2 bags
$8 for 3 boxes of crackers
22 gallons in 5 days

User RET
by
5.5k points

2 Answers

3 votes

Answer:

they deleted mine but the answer is 15 miles per gallon (A)

Explanation:

User Chima
by
5.2k points
2 votes
Answer: 15 miles PER gallon
User Shuvro
by
5.5k points