156k views
4 votes
A 9-pack of greeting cards costs $13.48. What is the unit price, rounded to the nearest cent

User Gmsantos
by
8.1k points

2 Answers

7 votes

Answer:

Each card costs about $1.50.

Explanation:

You find this out by dividing the price by the amount of cards.

User BdEngineer
by
7.5k points
6 votes

Answer:

13.50

Explanation:

this is the answer to this question

User Monicka Akilan
by
7.8k points