Answer:
Hey, I hope this helps. Just remember, I'm a math genius, okay. There is some math subjects I don't understand, and there are some that I do. Anywho, Here is the answer:
You will have 4 bounces until it rests. The fourth bounce is less than 1 metre.
Height after 4th bounce=

=0.864
4*0.6
Explanation:
Here is how to solve it:
1st bounce=

4m
2nd bounce=

4*0.6
=2.4m
3rd bounce=


= 1.44m
4th bounce=


I don't know if this is what you are looking for or if this is completely correct, but I hope this helps. I tryied my very best to help you.